Przeprowadzka do nowego miejsca bywa stresująca, zwłaszcza, gdy robimy to pierwszy raz. Aby uniknąć nerwów warto wcześniej odpowiednio przygotować się do przeprowadzki. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, to dobrze trafiłeś – poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do przeprowadzki i o czym należy pamiętać, aby wszystko poszło bezproblemowo.
Lista rzeczy „do zrobienia” potrafi być długa, dlatego też w pierwszej kolejności najlepiej jest stworzyć sobie coś na kształt organizera. Może to być tradycyjny planner (w formie zeszytu lub kalendarza), lub planner elektroniczny, w którym będzie można odhaczać rzeczy już zrobione i dopisywać to, co jeszcze jest do zrobienia. Tutaj możesz również odkreślać rzeczy, które są już spakowane oraz zaznaczyć, czy jest to karton czy np. walizka i jak są opisane. Pamiętaj, żeby swój organizer stale uzupełniać!
Dokumenty
O dokumentach, które powinno skompletować się przed przeprowadzką nie będziemy się tutaj rozpisywać, ponieważ każdy może mieć inną sytuację. Najważniejsze jest pamiętać o tym, żeby mieć pod ręką nową umowę najmu lub kupna mieszkania/domu. Należy pamiętać również, jeżeli dotyczy, o odpowiednio wcześniejszym podpisaniu umów z dostawcami mediów, aby w pierwszym dniu na nowym miejscu nie pozostać np. bez prądu, jak również o wypowiedzeniu dotychczasowych umów obowiązujących w dotychczasowym miejscu zamieszkania (lub przeniesieniu usług).
Inwentaryzacja i pytanie: samodzielnie czy z profesjonalistą?
Gdy już uporasz się z papierkową robotą, czas skupić się na inwentaryzacji posiadanych rzeczy. W zależności od tego, czy przeprowadzasz się do umeblowanego mieszkania, czy wszystko będziesz urządzać na nowo, musisz podjąć decyzję, które z mebli i urządzeń wyruszą z Tobą w drogę, a z którymi trzeba będzie się pożegnać. Podobne decyzje, nierzadko trudne, będą czekały Cię w przypadku przeglądu ubrań, pamiątek, bibelotów i innych rzeczy, które udało Ci się już zgromadzić. Tak naprawdę jest to kluczowy moment planowania przeprowadzki, ponieważ od niego będzie zależała decyzja, czy chcesz przeprowadzać się sam/-a, czy też skorzystasz z profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, co jest opcją dużo lepszą w przypadku konieczności przewozu ciężkich i dużych przedmiotów. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, należy również podjąć decyzję, co zrobić z rzeczami, których nie zamierzasz wziąć ze sobą. Jeżeli wyprowadzasz się z mieszkania, które było umeblowane i takie masz oddać, problem jest mniejszy. Jeżeli przedmioty są w dobrym stanie możesz rozważyć ich sprzedaż lub oddanie innym osobom. Pamiętaj jednak o tym, że może zdarzyć się tak, że nie zdążysz sprzedać swoich rzeczy przed przeprowadzką i albo trzeba będzie je wziąć ze sobą, albo zostawić lub wyrzucić. Warto również wiedzieć, że niektóre firmy przeprowadzkowe mają w swojej ofercie również usługę opróżniania mieszkań i na ogół za niewielką opłatą można pozbyć się niechcianych i problematycznych rzeczy, których nie można wyrzucić ot tak do kosza.
Po zrobieniu inwentaryzacji wiesz już co ze sobą zabierzesz i czy skorzystać z firmy przeprowadzkowej, czy też sam/-a podejmiesz się tego wyzwania. W przypadku samodzielnej przeprowadzki warto rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej przeprowadzkę, co pozwoli chociaż w pewnej części zrekompensować ewentualnie powstałe straty, które mogą zaistnieć. Firmy przeprowadzkowe mają wykupione ubezpieczenia OC, warto zapytać w wybranej firmie na jaką sumę ubezpieczenia opiewa polisa.
Pakujemy, tylko w co?
Podobnie jak z pakowaniem się na wakacje, tak i pakowanie rzeczy do przeprowadzki jest nie lada wyzwaniem, warto zatem posiadać wiedzę, jak to zrobić łatwo i praktycznie. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie „w co będę pakować”? Możliwości jest sporo, zależą w dużej mierze od tego, co mamy do spakowania (np. książki, kruche przedmioty, ubrania) czy mamy przeznaczony budżet na zakup materiałów do pakowania, czy też będziemy korzystać z recyklingu lub pojemników wielokrotnego użytku, czy chcemy pakować przedmioty w duchu eko, czy też w tej wyjątkowej sytuacji skorzystamy z folii ochronnych wykonanych z plastiku.
Jeżeli chcesz ograniczyć koszty, to warto już wcześniej rozejrzeć się za kartonami i je gromadzić, można popytać o nie w sklepach lub poszukać, jakkolwiek to brzmi, na śmietniku – często ludzie wyrzucają czyste, niepogniecione opakowania, a Ty możesz im dać drugie życie! Wypełnienia możesz odzyskać z przesyłek, które do Ciebie dotarły, nierzadko mały przedmiot opatulony jest w dużą ilość folii bąbelkowej lub wypełniaczy, które teraz będą jak znalazł. Niektóre firmy przeprowadzkowe oferują swoim klientom wypożyczenie specjalnych plastikowych kontenerów, które są dobrą alternatywą w przypadku, gdy nie mamy swoich kartonów. Oprócz kartonów, pudełek, folii niezbędna będzie odpowiednia ilość taśmy klejącej oraz marker do oznaczania zawartości.
Pakujemy, tylko jak?
Metod na sprawne pakowanie (a potem na rozpakowanie) zapewne są dziesiątki. Najrozsądniejsze jednak wydaje się grupowanie przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem lub według pomieszczeń, w których mają docelowo się znaleźć. Przykładowo, osobno pakujemy przedmioty na ogół znajdujące się w kuchni, tj. garnki, talerze, szklanki itp., osobno ręczniki, pościel, a osobno książki i ubrania.
Należy mieć na uwadze, żeby nie napakować do kartonu tyle, ile się zmieści, bo potem możemy mieć problem z podniesieniem pudełka. Każdy karton obowiązkowo opisujemy zgodnie z jego zawartością lub pomieszczeniem, do którego ma trafić (np. łazienka, kuchnia). Warto również na kartonie zawrzeć informację, że zawartość jest ciężka lub zawiera kruche przedmioty. W tym celu można użyć specjalnych naklejek typu „góra-dół”, „ostrożnie szkło” itp.
Pakowanie najlepiej rozpocząć od przedmiotów, których na pewno, do momentu wprowadzenia się na nowe miejsce, nie będziemy używać. Są to m.in. ubrania sezonowe, firanki, zasłony, pościel itp. W tym miejscu warto również rozważyć, co nam będzie absolutnie niezbędne w dniu przeprowadzki i w pierwszych dniach po niej. Wszelkie przedmioty pierwszej potrzeby niezbędne w tych dniach należy spakować osobno i traktować jako bagaż podręczny. Nie zapomnij aby pod ręką mieć przyjmowane leki, dokumenty, ładowarkę do telefonu/laptopa, niezbędne kosmetyki i inne przedmioty, które są dla Ciebie ważne. Wszelkie kosztowności, które posiadasz, warto również mieć przy sobie. Jeżeli przeprowadzasz się z dziećmi lub zwierzakiem, nie zapomnij o ich potrzebach, zadbaj, żeby pod ręką były ulubione zabawki dzieci, książeczka zdrowia, pokarm dla zwierzaka i legowisko/klatka.
Nasza firma oferuje klientom pakowanie do wygodnych i wytrzymałych boxów.
Ciężkie przedmioty, o regularnych kształtach (np. książki, albumy) najlepiej jest zapakować w kartony. Podobnie można postąpić z dokumentami, które aktualnie nie będą nam potrzebne. Wszelkie kruche przedmioty warto otulić folią bąbelkową, zastosować wypełniacze i włożyć do sztywnego kartonu lub pudełka. Jeżeli nie masz wypełniaczy lub przekładek możesz w tym celu użyć miękkich ubrań. W podobny sposób warto postąpić z obrazami, zdjęciami w antyramach.
Wszelkie urządzenia AGD i RTV odłącz i zabezpiecz przed transportem. Lodówka przed transportem musi zostać rozmrożona, natomiast wszelkie elementy ruchome (szuflady, półki) muszą zostać wyjęte. Zmywarka i pralka muszą być osuszone z wody. Sprzęt najlepiej owinąć folią bąbelkową. Na czas transportu warto skorzystać ze specjalnych nakładek na rogi urządzenia, co pozwoli zapobiec obtłuczeniom. Przed rozłączeniem urządzeń RTV warto zrobić zdjęcie sposobu ich podłączenia – jeżeli samodzielnie będziesz podłączał/-a sprzęt na nowym miejscu, a niekoniecznie się na tym znasz, pozwoli Ci to uniknąć problemów.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie masz ochoty lub możliwości samodzielnego pakowania zapytaj o taką usługę firmę przeprowadzkową – wiele z nich oferuje usługę profesjonalnego pakowania, od małych przedmiotów codziennego użytku poprzez meble, aż po sprzęt AGD i RTV i inne duże, problematyczne przedmioty (np. instrumenty muzyczne, sprzęt fitness).
No to w drogę!
W dniu przeprowadzki, w miarę możliwości, zadbaj o to, aby przy załadunku spakowanych rzeczy mieć koło siebie tylko niezbędne osoby. Zadbaj na ten czas o opiekę nad dziećmi i zwierzakami. Jeżeli korzystasz z firmy przeprowadzkowej bądź gotowy/-a na godzinę, na którą umówiony został transport. Po spakowaniu rzeczy do samochodu sprawdź po raz ostatni, czy wszystko zostało zabrane. Upewnij się, że po przyjeździe na miejsce docelowe pracownicy firmy nie będą musieli czekać, aby wnieść wszystko do nowego mieszkania. Sprawdź, czy wszystko, co było przewożone znalazło się w nowym miejscu i nie jest uszkodzone. A na koniec ciesz się, że masz to już wszystko za sobą.
Najnowsze komentarze